O poradni psychiatrycznej
Poradnia Psychiatryczna
Problemy w życiu prywatnym lub zawodowym, poczucie silnego lęku, kłopoty ze snem, brak sił do życia? W takich i podobnych sytuacjach działająca w naszej oświęcimskiej przychodni poradnia psychiatryczna umożliwia konsultacje z psychologiem oraz lekarzem psychiatrą.
Gdzie się zgłosić?
Podobne nazwy, ale zupełnie różny zakres kompetencji. Wielu z nas wciąż ma problem z rozróżnieniem, czym w zasadzie zajmują się przedstawiciele tych dwóch zawodów i do kogo właściwie powinniśmy zwrócić się o pomoc z naszymi problemami.
Wstępna konsultacja, porady
Tytuł psychologa uzyskuje się po ukończeniu pięcioletnich studiów magisterskich. Na konsultacje do takich gabinetów i poradni zgłaszają się osoby, które nie radzą sobie ze stresem, przechodzą trudne momenty w pracy lub w życiu prywatnym. Po pomoc i opinię warto sięgnąć, jeśli sami nie jesteśmy w stanie ocenić, czy nasz pogorszony nastrój to przejaw rozwijającej się choroby, czy tylko chwilowy życiowy “dołek”. W takich przypadkach psycholog może zalecić konsultację z lekarzem specjalistą - sam bowiem nie ma uprawnień do prowadzenia leczenia farmakologicznego ani do przeprowadzania terapii.
Gdy konieczna jest farmakoterapia
Psychiatra to lekarz, który ukończył studia na uczelni medycznej, odbył staże w szpitalach i placówkach oraz przeszedł specjalistyczne szkolenia i kursy. Posiada uprawnienia do diagnozowania zaburzeń i prowadzenia leczenia farmakologicznego. Może też wypisać skierowanie do terapeuty, a także zwolnienia lekarskie.
Jeśli dokuczają nam uporczywe objawy, które utrudniają nam codzienne funkcjonowanie, a wyniki badań nie wskazują na żadną chorobę fizyczną, najlepiej zgłosić się właśnie do niego. Wysoki poziom stresu również może dać o sobie znać poprzez objawy somatyczne: ciągłe bóle głowy, problemy z układem trawiennym, nudności, zawroty głowy czy kołatanie serca. W takich przypadkach nie wahajmy się prosić o pomoc i poradę. Postawienie diagnozy i obranie stosownego kierunku leczenia, nierzadko wspieranego terapią, może być pierwszym krokiem do polepszenia jakości naszego życia.
Często zadawane pytania
Mam problemy z koncentracją i źle śpię ,do którego lekarza powinienem się udać ?
Psychiatra w tym wypadku będzie najlepszym wyborem .
Czy leki psychotropowe są konieczne w przypadku leczenia nerwicy?
Czy depresja może być dziedziczna?
LEKARZE
lek.med. Joanna Wilmaspecjalista psychiatra
mgr. Beata Janda psycholog, psychoonkolog
BADANIA
ZABIEGI
Informacje
01
Konsultacje
02
Godziny pracy
Poradnia jest czynna w środy03