Poradnia proktologiczna

O poradni proktologicznej

Poradnia

Do tego gabinetu lekarskiego trafiają osoby zaniepokojone objawami i cierpiące z powodu przewlekłych schorzeń końcowego odcinka układu pokarmowego - jelita grubego, odbytnicy i kanału odbytu.

Poradnia proktologiczna – jak zazwyczaj wygląda wizyta?


Jeśli do poradni zgłaszają się Pacjenci z problemami układu pokarmowego, takimi jak nawracające biegunki, zaparcia, gazy czy trudności z wypróżnianiem się, proktolog może zapytać o prowadzony tryb życia i sposób odżywania się, ponieważ czynniki te mają duży wpływ na poprawną pracę narządów pokarmowych. Spyta też o przebyte choroby i o historię podobnych schorzeń w rodzinie. Na wizytę warto też zabrać ze sobą wyniki ostatnio przeprowadzonych badań. Podczas konsultacji lekarz może wykonać badanie per rectum, które, choć nieco kłopotliwe dla Pacjenta, może pomóc w wykryciu niepożądanych zmian i postawieniu wstępnej diagnozy. W dalszej kolejności zlecone mogą zostać dodatkowe badania diagnostyczne.

Wykonywane badania


W naszej poradni wykonujemy podstawowe badania proktologiczne.

Anoskopia – jest badaniem umożliwiającym ocenę stanu końcowego odcinka odbytnicy i kanału odbytu. Pozwala na wykrycie zmian w błonie śluzowej, takich jak nadżerki, wrzody lub polipy, a przeprowadzane jest za pomocą specjalnego wziernika.

Rektoskopia – przebiega podobnie do anoskopii. W przypadku tego badania lekarz ma jednak możliwość pobrania wycinków tkanki i późniejszego przeanalizowania ich pod kątem zmian nowotworowych lub wrzodowych. Metodę tę stosuje się również do usuwania różnorakich zmian patologicznych.

USG endorektalne – jest badaniem obrazowym, umożliwiającym kontrolę stanu nie tylko kanału odbytu, ale też otaczających go tkanek.

Pomimo iż badania proktologiczne z reguły nie są bolesne, to w ich trakcie Pacjent może odczuwać dyskomfort. Przed przeprowadzeniem każdego z nich konieczne może być wykonanie innych badań dodatkowych; niektóre z nich wymagają też uprzedniego przygotowania się. Szczegóły i zalecenia dotyczące postępowania przed badaniem wyda lekarz proktolog.

Często zadawane pytania

Czy krwawienie z odbytu zawsze jest związane z hemoroidami?
Krwawienie z odbytu jest jednym z najczęstszych objawów chorób jelita grubego i odbytu takich jak szczelina odbytu, guzki krwawnicze czyli popularne hemoroidy, polipy jelita grubego, choroby zapalne jelita grubego, należy również pamiętać o nowotworach które mogą dawać objawy krwawienia.

LEKARZE

Informacje

01

Konsultacje

Lekarz proktolog zajmuje się chorobami jelita grubego i odbytnicy. Na konsultację należy zgłosić się w przypadku odczuwania takich dolegliwości, jak świąd odbytu, ból odbytu, hemoroidy czy krwawienie z dolnego odcinka przewodu pokarmowego. Badania dolnego odcinka przewodu pokarmowego są ważnym elementem w profilaktyce raka jelita grubego.
02

Godziny pracy

Poradnia jest czynna w poniedziałki i wtorki
03

Kontakt

Aby umówić wizytę w poradni prosimy o kontakt telefoniczny, chat, lub formularz.

Cookies