Kardiochirurgiczna

O poradni kardiochirurgicznej

Poradnia kardiochirurgiczna

Leczenie operacyjne chorób serca oraz dużych naczyń krwionośnych to obszar medycyny, w jakim specjalizuje się kardiochirurgia. W praktyce istnieje podział na kardiochirurgię dziecięcą oraz dorosłą. Pierwsza z nich w głównej mierze zajmuje się leczeniem wad wrodzonych układu sercowo-naczyniowego u dzieci, natomiast druga obejmuje szereg zabiegów operacyjnych związanych z leczeniem chorób i wad wrodzonych u osób dorosłych. Choroby układu sercowo-naczyniowego, dotykające starszą część populacji, znacznie różnią się od schorzeń, na które mogą cierpieć młodsi pacjenci, a różnice te widoczne są na przykład w stosowanych technikach leczenia.

Klasyfikacja do operacyjnego leczenia choroby wieńcowej

W poradni kardiochirurgicznej przeprowadzane jest rozpoznanie do leczenia choroby wieńcowej - to jedno z głównych schorzeń, leczone w gabinetach i na salach operacyjnych, które dotyka dorosłą część populacji. Choroba wieńcowa zwana jest inaczej chorobą niedokrwienną serca. Do jej rozwoju dochodzi w przypadku niewystarczającego zaopatrzenia komórek w tlen i inne substancje odżywcze, które najczęściej jest powodowane miażdżycą. Operacyjne leczenie choroby wieńcowej polega na pomostowaniu aortalno-wieńcowym (tzw. CABG – coronary artery bypass grafting), czyli wszczepieniu popularnych “bypassów”, omijających zaatakowane chorobą miejsce.

Inne zabiegi

Poza leczeniem choroby niedokrwiennej serca, zabiegi z zakresu kardiochirurgii obejmują również:

- leczenie zaburzeń rytmu serca
- leczenie wad zastawki mitralnej, aortalnej i trójdzielnej
- leczenie nowotworów
- leczenie infekcyjnego zapalenie wsierdzia
- leczenie tętniaków i rozwarstwień aorty
- leczenie powikłań zawału serca
- operacje z zakresu transplantologii
- przeszczep serca, płuca i serca, lub obu płuc.
Przy czym może zdarzyć się, iż pacjent będzie wymagał leczenia na więcej niż jedno z tych schorzeń jednocześnie, dlatego tak ważne jest postawienie odpowiedniej diagnozy.
Aby zarejestrować się na konsultację w naszej przychodni prosimy o kontakt telefoniczny lub osobistą wizytę w naszej siedzibie. Poradnia kardiochirurgiczna czynna jest w piątki.

Często zadawane pytania

Co zabrać na wizytę
Na wizytę należy zabrać ze sobą listę aktualnie przyjmowanych leków, wyniki badań zleconych przez innych specjalistów, wynik koronarografii (jeżeli była wykonywana), wszystkie posiadane wypisy z hospitalizacji.

LEKARZE

Informacje

01

Konsultacje

Działająca w ramach Centrum Medycznego MEDI-SFERA w Oświęcimiu poradnia kardiochirurgiczna przeprowadza konsultacje kwalifikujące pacjentów do leczenia operacyjnego, a także kontroluje stan pacjentów po zabiegach kardiochirurgicznych.
02

Godziny pracy

Poradnia jest czynna w piątki
03

Kontakt

Aby umówić wizytę w poradni prosimy o kontakt telefoniczny, chat, lub formularz.

Cookies