O poradni endokrynologicznej
Poradnia endokrynologiczna
Pomoc w przypadku dysfunkcji i schorzeń układu dokrewnego świadczy poradnia endokrynologiczna. Gruczoły takie, jak m. in. nadnercza, tarczyca, przytarczyce, trzustka, przysadka mózgowa, jądra i jajniki odpowiadają za wydzielanie hormonów regulujących funkcjonowanie ludzkiego organizmu. Podejrzenie zaburzenia równowagi hormonalnej jest więc wskazaniem do badań diagnostycznych.
Diagnozowanie
Zaburzenia hormonalne i zmiany w obrębie gruczołów układu dokrewnego lekarz endokrynolog diagnozuje na podstawie badań krwi i moczu, badań ultrasonograficznych, biopsji lub elastografii zmian litych. Badania laboratoryjne pozwalają na sprawdzenie czy poziom produkowanych przez gruczoły hormonów utrzymuje się w granicach normy. Obrazowanie USG umożliwia ocenę kształtu i rozmiaru badanego organu, pozwala także na dokładniejsze przyjrzenie się powstałym w jego obrębie zgrubieniom – guzkom, torbielom i zmianom złośliwym. W naszej poradni endokrynologicznej wykonujemy badania USG piersi, tarczycy i nadnerczy.
Elastografia zmian litych
Elastografia zmian litych jest badaniem obrazowym pozwalającym na wykrycie zmian złośliwych poprzez określenie sprężystości tkanki. Przypomina nieco badanie palpacyjne (badanie dotykiem), jednakże tu do oceny stopnia twardości tkanki wykorzystywana jest głowica USG, którą w rytmiczny sposób uciskamy badany obszar. Powstaje tak zwana mapa twardości, na podstawie której możliwe jest porównanie stopnia odkształcenia tkanki pod uciskiem głowicy oraz szybkość jej powrotu do stanu wyjściowego. Zmiany złośliwe z reguły będą sztywniejsze i mniej podatne na nacisk.
Badanie, jakim jest elastografia zmian litych, często pomaga w uniknięciu konieczności przeprowadzenia bardziej inwazyjnej biopsji. W przypadku tej drugiej mamy do czynienia z wycinaniem obszaru z podejrzana zmianą i poddaniu go badaniom laboratoryjnym.
Badanie, jakim jest elastografia zmian litych, często pomaga w uniknięciu konieczności przeprowadzenia bardziej inwazyjnej biopsji. W przypadku tej drugiej mamy do czynienia z wycinaniem obszaru z podejrzana zmianą i poddaniu go badaniom laboratoryjnym.
Często zadawane pytania
Mam nieprawidłowy wynik badania TSH jestem w ciąży co mam dalej zrobić?
TSH, czyli hormon wydzielany przez przysadkę mózgową- inna nazwa tyreotropina w okresie nowego życia dziecka odpowiada za właściwy rozwój centralnego układu nerwowego i układu kostnego, dlatego tak ważna jest wczesna i częsta diagnostyka pod kątem poziomu TSH w ciąży.Wysoki poziom TSH w ciąży grozi przede wszystkim niedokrwistością i nadciśnieniem stwarza też ryzyko odklejenia się łożyska przedwczesnego porodu lub nawet krwotoku w okresie połogu
Czy biopsja cienkoigłowa tarczycy jest mi potrzebna i czy jest bezpieczna dla mnie?
LEKARZE
lek. med. Barbara Pyrda-Wójcikspecjalista endokrynolog, specjalista chorób wewnętrznych
lek. med. Barbara Matlakspecjalista endokrynolog, specjalista chorób wewnętrznych
BADANIA
ZABIEGI
Informacje
01
Konsultacje
W naszej poradni endokrynologicznej przyjmuje lek. med. Barbara Pyrda-Wójcik, specjalista w dziedzinie endokrynologii i chorób wewnętrznych.02
Godziny pracy
Poradnia jest czynna we wtorki oraz czwartki03
Kontakt
Aby umówić wizytę w poradni prosimy o kontakt telefoniczny, chat, lub formularz.Diagnozowanie
Zaburzenia hormonalne i zmiany w obrębie gruczołów układu dokrewnego lekarz endokrynolog diagnozuje na podstawie badań krwi i moczu, badań ultrasonograficznych, biopsji lub elastografii zmian litych. Badania laboratoryjne pozwalają na sprawdzenie czy poziom produkowanych przez gruczoły hormonów utrzymuje się w granicach normy. Obrazowanie USG umożliwia ocenę kształtu i rozmiaru badanego organu, pozwala także na dokładniejsze przyjrzenie się powstałym w jego obrębie zgrubieniom – guzkom, torbielom i zmianom złośliwym. W naszej poradni endokrynologicznej oraz współpracującej w zakresie diagnostyki USG poradni chirurgicznej i onkologicznej wykonujemy badania USG piersi, tarczycy i nadnerczy, gruczołu krokowego wraz z elastografią i możliwością pobrania biopsji.
Elastografia zmian litych