Dietetyki klinicznej

O poradni dietetyki klinicznej

Poradnia dietetyki klinicznej

Dbanie o zdrowie organizmu poprzez wprowadzenie odpowiednich zwyczajów żywieniowych, zachęcanie do aktywności fizycznej i rozwijanie świadomości na temat żywienia i jego roli w walce z różnorakimi schorzeniami i dolegliwościami to zagadnienia, którymi zajmuje się dietetyka kliniczna. W naszej poradni przeprowadzane są pomiary składu ciała, pomiary antropometryczne oraz analizy ich wyników, na których podstawie opracowywane są indywidualne plany żywieniowe.

Dietetyka kliniczna, inaczej zwana też żywieniem klinicznym lub leczeniem żywieniowym, jest względnie nową dyscypliną, która łączy w sobie wiedzę z zakresu funkcjonowania układu pokarmowego z naukami na temat przebiegu schorzeń wielu innych układów w organizmie człowieka.

Dietetyka kliniczna – przeprowadzane badania

- Analiza składu ciała to rodzaj badania pozwalającego ocenić stan naszego organizmu. Najczęściej przeprowadza się je wśród sportowców oraz osób będących na diecie odchudzającej. Określa ona takie parametry, jak masa tkanki tłuszczowej i mięśni szkieletowych oraz zawartość w organizmie wody, białka i składników mineralnych. Otrzymane wyniki można interpretować, określając tzw. szczupłą miękką masę ciała (bez masy kości i tkanki tłuszczowej) czy też tłuszczową masę ciała, i na ich podstawie wprowadzać odpowiednie zmiany żywieniowe lub dobierać rodzaj aktywności fizycznej. Ważnymi parametrami przy określaniu stanu zdrowia jest też wskaźnik masy ciała (BMI).

W naszej poradni do przeprowadzenia tego badania wykorzystywany jest analizator składu ciała JAWON X CONTACT 350. Wyniki przedstawiają analizę całościową i segmentową. Badanie wykonywane jest na miejscu i nie wymaga wcześniejszego przygotowania.

- Pomiary antropometryczne to nic innego, jak pomiary parametrów naszego ciała: wzrostu, długości kończyn, tułowia, rozmiaru stopy itp. W naszej poradni pomiary antropometryczne przeprowadzane są za pomocą przyrządu zwanego fałdomierzem i służą obliczeniu wartości tkanki tłuszczowej pacjenta. Polegają na określeniu grubości fałdów skórnych poprzez zaciśnięcie na nich fałdomierza i posłużenie się dołączoną do niego miarką. Pomiary powinny być wykonywane regularnie w kilku dokładnie określonych miejscach na ciele.

W poradni dietetyki klinicznej przyjmuje mgr Joanna Stanek, posiadająca specjalizację w jej zakresie.

Często zadawane pytania

Jak się zapisać

LEKARZE

Informacje

01

Konsultacje

Wszyscy nasi lekarze ortopedzi maja długoletnie doświadczenie oraz wykonane setki zabiegów urazowo ortopedycznych Wykonują konsultacje w zakresie ortopedii i traumatologii narządu ruchu.
02

Godziny pracy

Poradnia jest czynna we wtorki oraz czwartki
03

Kontakt

Aby umówić wizytę w poradni prosimy o kontakt telefoniczny, chat, lub formularz.
Dietetyka kliniczna – przeprowadzane badania
Analiza składu ciała to rodzaj badania pozwalającego ocenić stan naszego organizmu. Najczęściej przeprowadza się je wśród sportowców oraz osób będących na diecie odchudzającej. Określa ona takie parametry, jak masa tkanki tłuszczowej i mięśni szkieletowych oraz zawartość w organizmie wody, białka i składników mineralnych. Otrzymane wyniki można interpretować, określając tzw. szczupłą miękką masę ciała (bez masy kości i tkanki tłuszczowej) czy też tłuszczową masę ciała, i na ich podstawie wprowadzać odpowiednie zmiany żywieniowe lub dobierać rodzaj aktywności fizycznej. Ważnymi parametrami przy określaniu stanu zdrowia jest też wskaźnik masy ciała (BMI).
W naszej poradni do przeprowadzenia tego badania wykorzystywany jest analizator składu ciała JAWON X CONTACT 350. Wyniki przedstawiają analizę całościową i segmentową. Badanie wykonywane jest na miejscu i nie wymaga wcześniejszego przygotowania.

Pomiary antropometryczne to nic innego, jak pomiary parametrów naszego ciała: wzrostu, długości kończyn, tułowia, rozmiaru stopy itp. W naszej poradni pomiary antropometryczne przeprowadzane są za pomocą przyrządu zwanego fałdomierzem i służą obliczeniu wartości tkanki tłuszczowej pacjenta. Polegają na określeniu grubości fałdów skórnych poprzez zaciśnięcie na nich fałdomierza i posłużenie się dołączoną do niego miarką. Pomiary powinny być wykonywane regularnie w kilku dokładnie określonych miejscach na ciele.

W poradni dietetyki klinicznej przyjmuje mgr Joanna Stanek, posiadająca specjalizację w jej zakresie.

Cookies