Pacjenci Poradni Chirurgii ogólnej i chorób żył w Centrum Medycznym Medi-Sfera mogą korzystać z innowacyjnego leczenia żylaków kończyn dolnych metodami laserowego usuwania żylaków, klejenia VenaBlock i Venaseal, skleroterapii piankowej pod kontrolą USG . Metoda ta pozwala na pozbycie się żylaków wynikających z niewydolności głównego pnia żylnego, tj. żyły odpiszczelowej lub odstrzałkowej.
Na czym polega zabieg?
Metody endowaskularne, a więc wewnątrznaczyniowe, z powodzeniem zastępują leczenie chirurgiczne. Eliminując niewydolną żyłę metodą klejenia, oszczędzamy pacjentowi ból, skracamy okres rekonwalescencji, minimalizujemy urazy tkankowe i zmniejszamy ryzyko powikłań. Nie ma też szpecących blizn.
Klej medyczny Venaseal to 2-cyjanoakrylan n-butylu – w pełni bezpieczna substancja, stosowana w chirurgii naczyniowej i neurochirurgii już od ponad 50 lat. Klejenie żył zajmuje około 30 minut i nie wymaga hospitalizacji. Lekarz wprowadza klej przez cienki cewnik, wprowadzany do wnętrza żyły za pomocą cienkiej igły. Zabieg odbywa się pod kontrolą USG, aby lekarz mógł obserwować jego przebieg na bieżąco. Klej dozowany do w żyle punkt po punkcie, za pomocą specjalnego pistoletu. Klejenie wyłącza chorą żyłę z układu żylnego. Krew kierowana jest do pozostałych, zdrowych żył. Żyła sklejona z czasem włóknieje – nie ma konieczności jej usuwania. Po zabiegu na nogę zakładany jest opatrunek uciskowy (pończocha kompresyjna), którą pacjent powinien nosić przez kilka dni.
Laserowe leczenie żylaków
W Poradni Chirurgii ogólnej i chorób żył w Centrum Medycznym Medi-Sfera dysponujemy laserem tulowym do EVLT najnowszej generacji. Leczenie żylaków z wykorzystaniem lasera, to ważna alternatywą dla zabiegów chirurgicznych.
Zalety laserowego leczenia żylaków: wysoka skuteczność, brak bólu (znieczulenie miejscowe), obniżone ryzyko powikłań, krótki czas trwania (30-40 min. na jedną nogę), bardzo dobre rezultaty kosmetyczne, błyskawiczny powrót do codziennych aktywności.
Dla kogo laserowe zamykanie żylaków?
Zabieg rekomendujemy do likwidacji dużych żylaków pniowych (żył odpiszczelowej i odstrzałkowej), a także do wąskich pni głównych i bocznic. Laser można stosować do zamykania niewydolnych perforatorów ud i podudzi, a także żylaków nawrotowych.
Na czym polega laserowe zamykanie żylaków EVLT?
Włókno lasera wprowadzane jest do żyły przez niewielkie nakłucie. Cały zabieg wykonywany jest pod kontrolą USG. Dzięki temu lekarz może bardzo precyzyjnie sterować włóknem lasera, aby zamknąć wyłącznie niewydolne żyły. Energia lasera wywołuje efekt termiczny, a więc przegrzanie krwi i uszkodzenie ściany naczynia i wyłączenie go z obiegu żylnego. Jednocześnie z zabiegiem laserowym może być przeprowadzona skleroterapia. Zabieg nie wymaga nacięcia, w związku z czym nie pozostawia praktycznie żadnych śladów. Po zabiegu na kończynę nakłada się pończochę kompresyjną, którą pacjent powinien nosić zgodnie z zaleceniami lekarza, na ogół przez kilka dni.